Illóolaj kontra illatolaj a szappankészítésben

Illóolaj kontra illatolaj a szappankészítésben

ÍRTA: Szappan Mentor

Csiszár Andrea vagyok, SzappanMentorként allergiásoknak és hobbi szappankészítőknek segítek a szappankészítésben és a saját üzlet felépítésében. Legyen a szappankészítés újra olyan természetes az otthonokban, mint régen!

Frissítve 2019. december 1-jén új tartalommal: Illatolajok a szappanban – Hogyan tudd meg, hogy “gyorsít”-e? VIDEÓposzt

Illóolaj a szappankészítésben

  • Álltál már dilemma előtt, hogy hogyan, mivel illatosítsd a szappanodat?
  • Nem tudod pontosan, mi a különbség az illóolaj illetve az illatolaj között?
  • Tudod, hogy az illóolaj a jobb megoldás, de nem tudod pontosan, miért?
  • Miért kell jóval többet fizetned a tiszta illóolajért?

Ezekre a kérdésekre ad választ Róna Gabriella témába vágó szakcikke,  melyet felkérésemre írt.
Ki Ő?
Gabiról többet is megtudhattok a bejegyzés végén (dőlt betűvel szedve).

Illóolaj vs Illatolaj, avagy Mr. Minőségi vs Mr. Kommersz – Illóolaj a szappankészítésben

„””Végzett természetgyógyász- fitoterapeutaként, és aromaterapeuta hallgatóként, ha megkérdeznek arról, hogy miről ismerszik meg a minőségi illóolaj, és laikusként hogyan tudnak különbséget tenni a természetes és a mesterséges között, arra nem is olyan egyszerű válaszolni.

Kezdjük a legelején, csak hogy képben legyünk, hogyan keletkeznek az illóolajak.

Illóolaj kontra illatolaj a szappankészítésben

 

Az illóolajok nagy részét vízgőz desztilláció segítségével nyerik ki. Akinek ez nem ismerős, gondoljon a pálinkafőző berendezésre, nagy a hasonlóság.
· A citrusfélékből hidegen sajtolják ki az olajat, hivatalosan ezt nem is illóolajnak, hanem esszenciának nevezzük. Gondoltad volna?
· Enfleurage-t alkalmaznak például a jázmin esetében. Ilyenkor a virágszirmokat egy növényi olajjal (pl: Kókusz) teli hálóra teszik, megvárják, amíg az illóolaj átivódik az olajba, ami ha telítődik elkészül a pomádé. Alkohollal kivonják az illóolajat, majd elpárologtatják az alkoholt, így létrejön az enfleurage abszolút.
· Oldószeres kivonást használnak a nagyon kényes növényeknél. Ez egy olcsóbb, de tökéletlenebb eljárás, mivel az oldószer benne maradhat. Ez az oldószer a hexan, vagy etanol
· Szuperkritikus extrakció: ez egy borzasztó drága eljárás, de a legtisztább illóolaj nyerhető ki vele

Illóolaj kontra illatolaj a szappankészítésben

 

Most, hogy már tudjuk, hogy hogyan is születnek az illóolajak, koncentráljunk a vízgőz desztillációra, és a hidegen sajtolásra. Amennyiben nem vagyunk illóolaj fanatikusok, leginkább ennek a két folyamatnak a végtermékeivel találkozhatunk a boltokban. De itt is óriási különbségek vannak! Illóolaj, és illóolaj között is hatalmas az eltérés. Még a 100 % tisztaságúak között is. Az illatolajnak pedig semmi köze az illóolajhoz. Szintetikus pancsolmány.

· Mr. Minőségi a vízgőz desztilláció során az első lepárlásból, hidegen sajtolás esetén, az első sajtolásból származik.

· Mr. Kommersz/Silány jó esetben a sokadik lepárlásból, vagy sajtolásból származik. Azért írom, hogy jó eset, mert akkor még nem került bele vegyi anyag.

· Mr. Minőségi 100% tisztaságú, terápiás minőségű. Ha már tiszta az illóolajunk, nyert ügyünk van. Reméljük, hogy az első lepárlásból származik, így a hatásfoka sokszorosa annak, ami mondjuk harmadszorra csepegett ki a lepárlóból. Alkalmas aromaterápiás felhasználásra.

· Mr. Kommersz ezzel szemben sokszor nemcsak a harmadik lepárlás eredménye, hanem vegyszeres. Egyes gyártók mindenre képesek. Régen a rózsa illóolaját geránium illóolajjal hígították, így csapták be a népet. Ma ez már nem elég, mindent szintetikus anyaggal pótolnak.

Illóolaj kontra illatolaj a szappankészítésben

 

Összefoglalva Mr. Kommersz tulajdonságai közt szerepelhet:

· hígíthatják
· vegyi anyagokkal szennyezhetik, szintetikus
· harmad lepálású illóolaj (nem is árt, de nem is használ)
· jó minőségű illóolajat hibrid illóolajjal higítanak

Illóolaj kontra illatolaj a szappankészítésben

 

Mr. Minőségi tulajdonságai:

· jó minőségű talajon termesztették a növényt
· megfelelő időben történt a begyűjtés
· hozzáértő módon történt az illóolaj kinyerése
· megfelelő vizet használtak hozzá

Illóolaj kontra illatolaj a szappankészítésben

 

Minőségi ellenőrzés

Rossz hír. Ami biztos, az a gáz kromatográf vizsgálat. Itt meghatározzák, hogy mennyi és milyen kémiai anyag található meg az olajban. Ez egy költséges vizsgálat, és a bolt közepén állva kivitelezhetetlen.

– Amit tehetünk:
>>> Nézzük meg a színét. Például a mandarin esszencia sötétzöld, a cickafark színe kék, a mirha ragacsos, gyantás, a rózsafa áttetsző.
>>> A levendulának és az eukaliptusznak nemcsak egy típusa létezik. (van még sok ilyen, amiből nemcsak egyféle van) Például a lavandula angustifolia biztonságosan alkalmazható kisgyerekek mellett is, a lavandula stoechas egyáltalán nem. Az eucalyptus globulus használata tilos 6 éves kor alatt, mert légzésbénulást is előidézhet, ezzel szemben az eucalyptus radiata alkalmazható kicsiknél is. Láttatok már ilyen feliratokat a drogériákban, gyógynövény boltokban? Sajnos én sem!
>>> Nézzük meg a feliratot! Ha nincs rajta latinul a növény neve, vagy a pontos típusa, akkor kezdjünk el gyanakodni!
>>> Ha nem sötét üvegben tárolják, ne is nézegessük tovább
>>> Ha szúrós, vegyszeres szagot érzünk, ne vásároljuk meg!
>>> Olvassunk utána, hol tudunk beszerezni jó minőségűt. Van a piacon belőle, nem lehetetlen megtalálni.
Személyes ajánlatom: Panarom által forgalmazott illóolajok.

Te mi alapján választasz? Ezután tudatosabb leszel?

Kíváncsi vagy, milyen szintű a szappankészítő tudásod?
Tudd meg most a 10 kérdéses Ingyenes Szappankészítés Teszt kitöltésével, KATT IDE!

Róna Gabriella vagyok, végzett természetgyógyász-fitoterapeuta, és a Panarom Aromaterapeuta Intézet hallgatója. Jelenleg anyuka szerepbe bújtam, és élvezem a mindennapokat 8 hónapos kislányommal. Az aromaterápia és az egészséges ételek iránti rajongásomat pár hónapja blog formájába öntöttem, így varázsolom izgalmassá mind a saját, mind az olvasóim hétköznapjait. Amennyiben szívesen olvasnál egészséges, ízletes ételekről, természetes gyógymódokról, illóolajokról, keresd fel a blogom, és ne felejts el ott ragadni fél napra. Köszönöm, hogy megtisztelsz a figyelmeddel!

Íz, Illat, Varázslat blog „””

Kapcsolódó cikkek a szappanmentor.hu-n:

Illóolajat vagy illatolajat használjak?

TOP 10 illóolaj szappankészítéshez

Illóolajak tartóssága szappanban – 3 TIPP

 

Miért jó dolog szappant készíteni?

Ebben az ingyenes videótréningben megmutatom, milyen eszközökre és anyagokra lesz szükséged a szappankészítéshez. Valamint megnézzük, hogyan lehet kudarcmentesen csinálni. 

Töltsd ki az űrlapot, és kérd a tréninget!

Nézd meg ezeket is:

4 hozzászólás

  1. Mónika

    Megnéztem az ajánlott illóolajak árát, és eldőlt a dilemmám. Gyakorlatilag ami elérhető áron van, az nem megfelelő aromaterápiás célra, vagyis vagy megveszem az olcsó illatolajat, vagy megveszem az olcsó hamisított illóolajat, ami szintén nem természetes, vagy veszek méregdrágán illóolajat, ami egyáltalán nem biztos hogy az ami. Tehát szedek a kertemben növényeket, amiből macerátumot készítek, és feltúrbózom egy kis szintetikus illatolajjal, hogy a családom is elfogdja. Köszönöm a korrekt tájékoztatást, és azt hiszem az illatokkal kapcsolatosan is megmaradt az a szabály, hogy csak abban bízhatok, amit én készítek.

    Válasz
    • Szappan Mentor

      Kedves Mónika, köszi a hozzászólásod! Igen, megértelek, és tényleg kritikusan kell megközelíteni a termékeket úgy általában is. nyilván az illóolajok sem kivételek. Az „Az-e, ami” dilemmára, ha belegondolunk, akkor csak a megtapasztalás adhat(na) igazi választ… Jó vagy nem jó? Árt-e vagy használ? vagy nincs hatása? De mindent nem próbálhatunk ki, igaz, ez akkor is lehetetlen lenne, ha korlátlan anyagi forrásokkal lennénk megáldva. Így van, ahogy írod: mérlegelni kell. Megtanulni, amit lehet, begyűjteni az információkat és összevetni a lehetőségeinkkel. Azt gondolom, így már nem születhet rossz döntés.

      Válasz
  2. Edit

    Üdvözlet!

    Szerintem a minőségi illóolaj nem szappanba való. Kár beletenni, egyrészt mert nem gazdaságos, másrészt a szappan terápiás hatásai erősen megkérdőjelezhetőek.
    Merthogy nincsenek is. Tisztálkodásra való, nem gyógyításra.

    Az illóolajok, pedig minőségtől függetlenül nem kozmetikumillatosításra valók, mert nem tartósak……
    elillannak 🙂

    Válasz

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com