Ti kérdeztétek a megfázott szappanról és a szappanporról

Megfázott szappanról és a szappanporról

ÍRTA: Szappan Mentor

Csiszár Andrea vagyok, SzappanMentorként allergiásoknak és hobbi szappankészítőknek segítek a szappankészítésben és a saját üzlet felépítésében. Legyen a szappankészítés újra olyan természetes az otthonokban, mint régen!

Megfázott szappanról és a szappanporról

„Azt szeretném tudni, hogy miről ismerem meg,hogy megfázott e a szappan? Mindent ellenőriztem,és mindent jól csináltam sztem, de mégis csúnyácska lett a külseje,vagy ez a szappanpor akkor, amiről olvastam valahol?Csupa fehér, alig látszik a szapim színe:((((”

Ha megfázott a szappan, akkor morzsalékos, törékeny lesz, és tényleg általában már a külsején is látszik, ami fehéres-világos.
Ez akkor eshet meg, ha nem takartad be az elkészítés után, de azt írtad, hogy mindent ellenőriztél, úgyhogy nem valószínű a megfázás.
Bár azt sem tudom, hogy apró formákról van szó, vagy tömbről.
A szappanmennyiség miatt az „egyedi”, szilikon formák hajlamosabbak megfázni.
A nagyobb tömegű tömbszappanoknál a massza mennyisége már eleve olyan sok, hogy elegendő hőt termel „magának” ahhoz, hogy letakarva szépen, lassan hűljön ki.

Mostanában már a szobahőmérséklet 20 Celsius fok felett van, ez általában véve elegendő még a szilikonformáknak is, persze takarással, melegen tartással.

Ha jól gondolom, és betakartad, majd békén hagytad 1 napig őket, és csak ezután vetted ki a formából, akkor inkább szappanpor az, amit látsz.
Tudom, ez nem fog vigasztalni, de a szappanpor ártalmatlan dolog!
Bosszantó és zavaró, meg csalódás, meg minden, tudom…
Ha ajándékba szánjuk, különösen elég elkeserítő lehet az ilyen szappan.

Úgy tanuljuk, hogy ez a jelenség a lúg reakciója miatt alakul a levegővel.
Utólag is lehet rajta segíteni, de a megelőzés még érdekesebb lehet.

Ezen a fotón látszik, hogy a jobb oldali csapat szappanporos, a bal oldali nem, miközben ugyanaz a recept és öntés eredményei. Ki érti ezt?!

Megfázott szappanról és a szappanporról

Bal oldalt: nem szappanporos – Jobb oldalt: szappanporos

Tippek szappanpor ellen

  • Tömbszappan estében a tetejét szokás tömény alkohollal spriccelni, mindjárt az elkészítéskor, és a kivétel, szeletelés után is.
    Ámde ha nem lesz szappanporos, honnan tudjuk, hogy alkohol nélkül az lett volna-e? 🙂
  • Van, aki méhviaszt alkalmaz szappanpor ellen,
  • nekem pedig az a megfigyelésem, hogy illatolaj, melegítő hatású illóolaj, kecsketej, egyéb tejtermék használatakor kevésbé esélyes a kialakulása – bár ellenpéldám is volt erre.
    A jól átmelegedett, gélesedett szappanjaimon mindenesetre ritkábban figyeltem meg.
  • Szilikon formáknál biztosabb a 2 nap utáni kivétel, mint a 24 óra utáni, így késleltetjük a levegővel való érintkezés idejét, ez is segíthet elméletileg.
    (az nem zavaró annyira, ha a szappan alja szappanporos.)Nincs tuti garancia – a szappankészítés rejtélyei között tartjuk számon ezt a jelenséget (is).

Ezt próbálhatod ki utólag szappanpor ellen

  • Utólag meg lehet próbálni meleg vizes lemosást, ledörzsölést, akár egy puha szőrű baba hajkefével, szivaccsal, de elég macerás, pláne, ha nagyobb adagról, több darabról van szó…
  • A gőz is hatásos, pl. egy házi gőzgéppel, gőzállomással is át lehet gőzölni a szappanok tetejét, vagy egy nagy teljesítményű gőzvasaló is segíthet, de ezeknél nagyon kell vigyázni, nehogy égési sérüléseket szendvedjünk, ahogy forgatjuk a darabokat. (A vasaló talpa ne érjen a szappanhoz, csak a gőz és tégy alájuk egy törölközőt!)

Miért jó dolog szappant készíteni?

Ebben az ingyenes videótréningben megmutatom, milyen eszközökre és anyagokra lesz szükséged a szappankészítéshez. Valamint megnézzük, hogyan lehet kudarcmentesen csinálni. 

Töltsd ki az űrlapot, és kérd a tréninget!

Nézd meg ezeket is:

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com